Psikolojiyi Çok Güzel Özetleyen Bir Film: 12 Angry Men - Tamkaynak

Psikolojiyi Çok Güzel Özetleyen Bir Film: 12 Angry Men

1957 Yılında Sidney Lumet yönetmenliğinde çekilen 12 Angry Men(12 Öfkeli Adam) insan psikolojisini çok güzel açıklayan bir filmdir.

 

Latin Amerikalı 18 yaşında bir genç,babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır.  Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Genç suçlu bulunduğu takdirde elektrikli sandalyeye mahkum edilecektir. Mahkemeden sonra 12 jüri üyesini karar vermeleri için ayrı bir odaya alırlar. Jüri sonuçları da pek şaşırtıcı değildir; 12 jüri üyesinden sadece 8 numaralı “Davis” oyunu suçsuz olarak kullanmıştır.

Filmdeki olaylar da Davis’in diğer 11 jüri üyesini ikna etmeye çalışmasının üzerinden gelişir. Davis insanları ikna etmeye çalışırken görüyoruz ki; diğer jüri üyelerinin “suçlu” oyu vermesinin arkasında yatan sebepler, yabancı düşmanlığı, ön yargı, kanuna aşırı güven, sürü psikolojisi ve geçmişle hesaplaşma gibi bir çok nedenden kaynaklıyor. 

12 Angry Men yapımının üzerinden 60’dan fazla yıl geçmiş olsa bile hala günümüzde yaşanan sorunları,en güzel şekilde işlemiş nacizane filmlerden biridir. Film bize insanların kendi duygularının,diğer insanları nasıl etkilediğini, içimizdeki ön yargıların nelere sebep olabileceğini ve çoğunluğun her zaman haklı olamayacağını gösteriyor.

Benim çıkardığım ders ise, ne olursa, karşınızda kim olursa olsun yine de düşündüğünüz fikri savunmaktan asla vazgeçmeyin. Belki bir konuda onbinlerce insan yanılıyorken,siz doğrusunu biliyor olabilirsiniz. Bilmiyor da olabilirsiniz tabii. Olsun siz yine de vazgeçmeyin 🙂

Bir cevap yazın