SPOR

ANDRES INIESTA

Salı, 16 Haziran 2015 1604 Views 0 Comments

Iniesta Barcelona’nın kısa boylu,utangaç ve bir o kadar da mütevazı sekiz numaralı oyuncusu. Mükemmel bir saha içi lider olma özelliğiyle Barcelona’ya kattıklarının yanı sıra Messi’nin Messi olmasında onun etkisinden söz etmek mümkün.

Iniesta denince akla gelen bir diğer isim şüphesiz Xavi. İsimleri yıllarca birlikte anılan bu iki futbolcu, önderliğini yaptıkları Tiki-Taka adı verilen pas oyununu zirveye çıkardıkları dönemde İspanya Milli Takımı’na bir dünya kupası ve iki Avrupa şampiyonluğu kazandırdılar. Bu başarıda Silva, Torres, Villa, Fabregas, Pedro ve Busquets’in de  hakkını yiyemeyiz ancak başrolde Iniesta ve Xavi’nin olduğunu söyleyebiliriz.

Barcelona’da olağanüstü bir yetenek olan Lionel Messi’nin de bu ikiliye yaptığı büyük katkılarla Xavi- Iniesta- Messi üçlüsü dünyanın, hatta kimilerine göre tarihin en güçlü takımının sembolü sayılabilir. Son dönemde ise ne yazık ki bu üçlünün sona geldiğini görüyoruz. Peki bunun altında yatan temel sebep ne?

Bu kopuşun nedeni yaşlanmanın ta kendisi.Messi (27) ve Iniesta (30) henüz bu kategoriye girmedi ancak artık yaşı 36’ya gelen Xavi Hernandez ‘in yavaş yavaş ilk on birden ayrılışı takım için sadece iyi bir oyuncuyu kaybetmek anlamına gelmiyordu. Onun yaşlanışı ve düşüşü takımın taktik anlayışını da büyük ölçüde etkiledi. Tabi ki tüm oyuncular pas trafiğinde önemli rol oynamakta ancak daha önceki oyun anlayışlarını hatırlayacak olursak liderlik, pas trafiğini kontrol etme gibi görevleri en fazla Xavi üstlenirken Iniesta da hem ona yardım etmekte hem de harika topla gidebilme becerilerini sergilemekteydi. Busquets daha defansif bir rol aldığı için ona fazla değinmiyorum.

Xavi’nin artık daha nadir forma giymesiyle onun eskiden üstlendiği liderlik rolü ve aktif olarak gerçekleştirdiği pas trafiği tamamen Iniesta’ya kaldı. Çoğu insan paslaşmanın zor olmadığını söylese de pas oyunun ne kadar zor ve büyük bir ustalık işi olduğunu pek azımız anlayabiliyoruz. Rakiplerinin aldığı tüm önlemlere rağmen pas oyununu başarılı bir şekilde oynayan takımların azlığı bunun göstergesi. En önemli örneği de şüphesiz Barcelona.

Iniesta savunmaya katkı vermeye çalışsa da kendini bu yönde geliştirmiş değildi. 2014 yazında teknik direktör Luis Enrique bu durumun takıma negatif yansıyacağını anlayıp Rakitic gibi enerjik ve çift yönlü bir orta saha oyuncusu transfer edilmesini sağladı. Rakitic’in elbette belli seviyede becerileri vardı ve iyi bir oyuncuydu ancak pas yetenekleri Xavi ya da Iniesta kadar yüksek olmadığından pas trafiğini kurarken Iniesta’ya çok fazla katkısı olmuyordu. Hatta sezon başında Teknik Direktör Luis Enrique, Messi’yi iki forvetin arkasına bir ofansif orta saha gibi çekmiş ve pas trafiğinde Iniesta’ya yardım etmesini istemişti. Fakat bu şartlarda Messi’nin formu düşüyor ve gol sayıları azalıyordu.

Yeni sezonda orkestra şefliği görevinin Iniesta’ya geçmiş olması onun istatistiklerine de yansıdı. Artık Barça’nın 8 numarası üç dört kişi arasından topla süzülüp Messi’ye asistler yapamıyordu.

Grup14.com’da bulabileceğiniz gibi Iniesta’nın son üç sezondaki istatistiklerine bakacak olursak

*maç başına ara pası sayısı geçen sezona oranla yarıya inmiş,

*iki sezon öncesini 6 gol 23 asistle tamamlamasına rağmen bu sezonu 3 gol 8 asistle bitirmiş,

*geçen yıla oranla maç başına top kapma oranı %70 artmış. Hatta maç başına attığı şut sayısına baktığımızda iki sezon önceye nazaran yarıya inmiş durumda.

Hal böyle olunca, anlaşıldığı üzere Iniesta rakip ceza sahasından uzaklaşmış,orta sahanın ortasına daha yakın oynayan ve daha defansif bir role bürünmüştü.

Türkiye’deki oyunculara zayıf bir benzetme yapacak olursak Andres Iniesta artık Beşiktaş’ın Sosa’sı değil de Fenerbahçe’nin Emre’si gibiydi.

Xavi’nin de Katar’a gitmesiyle Barcelona’nın birinci kaptanı ünvanına sahip olan Andres Iniesta eski haline dönebilir mi bilemeyiz ancak bu şartlarda epey zor görünüyor. Xavi tarzında lider bir oyuncu alsalar ve Iniesta’yı eskisi gibi topla yaratıcı işler yapması için özgür bıraksalar bile Rakitic’in tatminkar formu ve özellikle defansa olan katkısı bunu pek mümkün kılmayacaktır. Dahası Iniesta’nın otuzlarına gelmesinin olumsuz bir etki yaratması da beklenen bir sonuç.

Xavi,Messi ve Iniesta üçlüsü Barcelona’nın İspanya Ligi’nde son yedi yılın beşini lider bitirmesinin yanı sıra 2006, 2009, 2011 ve 2015 olmak üzere dört Şampiyonlar Ligi kupası kazanmasında etkin bir rol oynamışlardı. Son dönemde ise bu üçlünün yerini  Suarez-Messi-Neymar üçlüsü aldı.

Sonuç olarak Iniesta üstün performansıyla başarılı bir futbolcu olsa da eski görkemli günlerine dönmesini beklemek hayal olur.

Burkağan Maraş