SANATÇI

YEŞİLÇAMIN GÜLEN YÜZÜ

Pazar, 05 Nisan 2015 4131 views 0 comments

 

Müjdat Gezen Sa_DSC0011nat Merkezi’nde (Karaköy) gerçekleştirdiğimiz röportajda Türk Sinemasının en önemli isimlerinden Ayşen Gruda ile birlikteydik. Ayşen Hanım o gün bizimle birlikte bir kaç röportaj daha gerçekleştirmiş. Biz en son olmayı seçmiştik çünkü uzun ve dataylı bir sohbet olacaktı. Ayşen Hanım son derece didaktik ama sempatik bir kadın. Kimi zaman bir öğretmen, kimi zaman bir anne oldu gözümüzde. Biz o gün sinemaya dair, oyuculuğa dair çok şey öğrendik ondan. Hatta sorularımızda yer alan bir tanımlamanın ne kadar yanlış olduğunu onunla tanışana kadar fark etmemiştik: “Yardımcı Oyuncu”. Oysa oyuncu vardır. Oyunculuk vardır. Bunun yardımcısı, başı sonu yoktur. Film vardır, oyun vardır, senaryo vardır. Geriye kalan hep bunların bileşenidir. Biz bugüne kadar bu ayrımın aslında ne derece zararlı bir algı yarattığını fark etmemiştik.  Bize eskiyi, eskileri anlattı Gruda. Sinemamızı ve dizilerimizi konuştuk. Sektörün dünyadaki duruşundan kısaca söz ettik. Bu arada onu domates güzeli olarak ananları, biz de onunla beraber kınıyoruz. Ayşen Gruda; Yeşilçam’ın nadide isimlerinden biri ve yaşayan hazinemiz. Onu daha yakından tanımak için iyi seyirler..

aysen-gruda-785B-6260-F322

Ayşen Gruda ; Yaşar ustanın yaramaz kızı Fikret , Gırgıriye’nin olmazsa olmazı Sevim , Süt Kardeşler’in gülümseten yüzü Emine, Neşeli Günler’in tatlı belası Nilgün ve daha nice unutulmaz karaktere hayat veren efsane oyuncu…

Yeşilçam sinemasının çınarlarından biri olan Ayşen Gruda 30 Kasım 1945 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de dünyaya geldi.Komedi yeteneği daha çocuk yaşta Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Televizyon için yapılan skeçlerden birinde canlandırdığı ‘Domates Güzeli Nahide Şerbet ‘ karakterinden sonra ‘Domates Güzeli’ lakabını aldı.

Gruda profesyonel oyunculuğa ilk kez Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda başladı.İlk rolü küçük bir hizmetçi rolüydü.Ayşen Gruda’yı Türk halkına tanıtan ‘Domates Güzeli Nahide Şerbetçi’ rolü oldu.

Evlenmeden önceki ismi Ayşen Erman olan sanatçı Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi ve Gruda soyadını aldı. Kızları Elvan doğunca Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Yıllar sonra Yılmaz Gruda ile yollarını ayıran sanatçı Gruda soyadını kullanmaya devam etti.

Efsane oyuncu “Devekuşu Kabare” , “Yedi Kocalı Hürmüz” , “Hababam Sınıfı Müzikali” , Mum Söndü gibi önemli” müzikal ve kabarelerin yanı sıra “Tosun Paşa” ,  “Süt Kardeşler” , ” Neşeli Günler” , “Şaban Oğlu Şaban” , “Gülen Gözler” , “Hababam Sınıfı” gibi pek çok unutulmaz filmde farklı karakterler hayat verdi.

 

Günümüzde hala bazı yapımlarda oyunculuk kariyerini sürdüren sanatçı 2006 yılında “Hacivat ve Karagöz Neden Öldürüldü” filmindeki rolüyle Sadri Alışık Ödülleri’nde en iyi yardımcı kadın oyuncu , 2010 yılında “Kağıt” filmindeki rolüyle Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi yardımcı kadın oyuncu ödüllerine layık görüldü.

021