Lale'sinin Gözünden Barış Manço - Tamkaynak

Lale’sinin Gözünden Barış Manço

adamolacakcocuk-001

Adam olacak çocukların Barış Abisiydi  o , gülen yüzlerimizin sebebiydi. Hastalandık nane limon kabuğu verdi bize  , unutamadık pembe güller verdi , kara sevdaya düştük can bedenden çıkmayınca umut vardır dedi.

Barış Manço  2 Ocak 1943’te İstanbul Üsküdar’da dünyaya geldi. İsmail Hakkı Bey  ile Rikkat Uyanık Hanımın ikinci oğulları olarak ekmeğin karneyle dağıtıldığı ve ikinci dünya savaşının en kızgın olduğu zamanda dünyaya gelen Manço , iki yıl önce dünyaya gelen abisinin “Savaş” ismini almasından sonra ailesinin ” Artık dünyaya Barış gelsin” diye düşünmesinden dolayı Barış adını almıştır. Manço Türkiye’de Barış adını alan ilk kişi olmuştur.

Barış Manço abisi Savaş Manço ile birlikte Galatasaray Lisesi’nde  okumuştur. İkilinin okulda lakapları büyük ayı ve küçük ayıdır.

1957 yılında çok sevdiği babaannesi Nimet Hanımı kaybeder,  yıllar sonra babaannesi için gülpembe adında bir şarkı yazar .Bu şarkının Manço’nun babaannesine yazıldığını pek az insan bilmektedir.

baris_manco_01

Manço müzikle çok küçük yaşta tanışmıştır annesi Rikkat Hanımın ses sanatçısı olması müzikle iç içe büyümesine olanak tanımıştır. İlk müzik deneyimi Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşlarıyla kurduğu “Kafadarlar” adlı müzik grubundur. Daha sonra yine Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşlarıyla “Haramiler” adlı grubunu kurmuştur.

Barış Manço 1958 yılında ilk kez yiğeninin evlendiği akşam sahneye çıktı ve Evis Presley’den iki şarkı söyledi , o gece Manço abisine hayatında yapacağı en önemli şeyi söyledi ; ” Ben çocuklara şarkı söyleyeceğim! ”

Manço Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi‘nde resim, grafik ve iç mimari okumuştur. Lisede çok başarılı olmayan hatta müzik ve coğrafyadan ikmale kalan Barış Manço, bu okuldan çok iyi bir derece ile; okul birincisi ola-
rak mezun olmuştur. Galatasaray Lisesi’nde başlayan müzik hayatı, Belçika’da da devam etmiştir.
Manço, 1969’da yurda döndüğünde, “Dağlar Dağlar” şarkısını yaptı , bu şarkı tüm ülke çapında ses getirdi böylece Barış Manço Türkiye’nin Barış Abisi olarak kalplerimize taht kurma yolunda ilk adımını attı.
Barış Manço, 18 Temmuz 1978’de Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde Lale Çağlar (Manço) ile evlendi.Çocukları için en büyük öğüdü, yaptıkları işin en iyisini  severek yapmaları gerektiğiydi.
Barış Manço Japonya konserinde 20.000 Japon’a Türk bayrağı sallattırmıştır. Bunu da 60.000.000 Türk’e izlettirmiştir. Türkiye’de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yapmıştır. Sanatçının 200’den fazla şarkısı vardır. Üzücüdür ama Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak’ı 1 Şubat’a bağlayan gece, geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata veda etti.
Hayat amacı olarak 7 den 77 ye bütün insanlara huzur içinde insanca yaşamayı öğretmeyi seçen Barış Abimiz iliklerimize kadar işlemiş sıcacık gülümsemesi ve şarkılarıyla Dünya’ya BARIŞAROCK  yaşamayı gösterdi…
donencedunyaturu-025