BENİM ÇOCUĞUM EŞCİNSEL !!

GENEL KÜLTÜR
Cumartesi, 20 Haziran 2015 1672 Views 0 Comments
BENİM ÇOCUĞUM EŞCİNSEL !!

 

LGBT’nin onur yürüyüşünde “Annenim yanındayım ” , ” Benim oğlum eşcinsel ” , “Çocuğumun geleceğine dokunma ” pankartlarıyla yürüyen insanlar gördük. Peki kimdi bu insanlar? Bu insanlar LİSTAG derneği üyeleriydiler. LİSTAG, aile üyelerinden birinin eşcinsel, biseksüel, trans (travesti-transseksüel), interseks olan, ağırlıklı olarak anne ve babalardan oluşan bir sivil toplum oluşumudur.LİSTAG 2008’in ocak ayında kuruldu ve o günden beri faaliyetlerini sürdürüyor. Dernek aynı zamanda yurtdışındaki ebeveyn örgütleriyle işbirliği içinde projeler yürütüyor.
LİSTAG üyeleri , çocuklarının LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) olması dolayısıyla yaşadıkları zorlukları ve deneyimlerini paylaşma ihtiyacı duyan aileler olarak birbirlerine destek oluyor.Dernek ; cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği farklılığından doğan ön yargıları kırmak, ayrımcılıklara karşı insanları doğru bilgilendirmek amacıyla her fırsatta sesini duyurmaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyor.

listag5
LİSTAG’ın ‘Benim çocuğum’ adlı bir belgeseli ,eşcinsel , biseksüel , trans bireylere sahip aileler için iki adet kitapçığı var .Bu kitapçıklar LİSTAG’ın resmi internet sitesinden ve İstanbul, Ankara , İzmir’deki LGBTİ derneklerinden temin edilebiliyor.

listag1
LİSTAG CETAD’dan (Cinsel Egitim Tedavi ve Araştırma Deneği) gönüllü psikiyatrların ve psikologların desteğiyle her ayın ilk Perşembe akşamı 17.30’da İstanbul Şişli’de CETAD merkezinde bilgilendirme ve paylaşım toplantıları düzenliyor.Toplantılar sadece ailesinde eşcinsel, biseksüel veya trans olduğunu öğrenen bireylere açık ve ücretsiz. Ayrıca dernek her cumartesi günü, haftalık çalışma programını oluşturmak için bir araya geliyor. Bu toplantılarda ailelerin yaşadıkları deneyimler konuşuluyor. Derneğin resmi internet sitesinde aileler yaşadıkları hikayeleri paylaşıyorlar.
LİSTAG misyonunu şu şekilde açıklıyor. ” Bir araya gelip konuşarak, birbirimizden ve uzmanlardan destek alarak bilgilendikçe, sorularımıza cevaplar bulduk. Öğrendik ve güçlendik. El alem ne der korkusunu ve endişesini zamanla aşıp çocuklarımızı koşulsuz sevmeyi başardık. Çocuklarımızın aile içinde ve toplumda mutlu ve saygı gören insanlar olabilmeleri için onlardan beklediklerimizden çoğunun onların iyiliği için değil; bazen bizim, çoğu zaman ise akrabalar, komşular veya toplumsal çevremizin beklentilerini karşılamak için olduğunu anlamaya başladık. Ama en önemlisi onlar üzerindeki baskıları fark ettikçe, kendi üzerimizdeki baskıları da fark ettik. Anladık ki mücadelemiz sadece çocuklarımız için değil aynı zamanda kendi özgürlüğümüz ve mutluluğumuz için de olmalı. ”

LİSTAG ve eşcinsel yakını olmak ile ilgili ebebeyni eşcinsel olan bir LİSTAG üyesi ile röportaj yaptık.
Annenizin eşcinsel olduğunu öğrendiğinizde ilk tepkiniz ne oldu?
Büyük bi şaşkınlık,şok yaşadığımı söyleyemem çünkü insan bazı farklılıkları sezebiliyor fakat bunların üstünde düşünmek ya da karşısındakiyle konuşmak yerine kendisine nedenler buluyor.Ben bu gerçeği anneannemden öğrendim.Ülkemiz şartlarında yaşayan 70 yaşındaki bir kadından homofobik olmamasını bekleyemeyeceğimin de farkındaydım.Anneannemin ne demek istediğini kavradıktan sonraki tepkim susmak oldu.Anneme üzüldüm çünkü yaşadığı zorlukları ve mutsuzlukları tahmin edebiliyordum. Kabullenme sürecim kısa sürdü.

Annenizin eşcinsel olması sizin hayatınızda neleri değiştirdi?
Aklımın bi köşesinde her zaman duran fakat kendime açık açık sormadığım bazı sorularıma cevaplar bulabildim,bu sorular annemin neden diğer annelere benzemediğine ve kendi hayatındaki farklılıklara dairdi,aramızdaki iletişimsizlik düzelmeye başladı.

LİSTAG hakkında neler düşünüyorsunuz?
LGBT hakkında fikrim vardı fakat LİSTAG’tan daha sonra haberdar oldum.LİSTAG daha çok eşcinsel çocukların ailelerine yol gösteriyor olmasına rağmen bana da destek oldu , her şeyden önce bu konuda rahatlıkla konuşabildiğim sıcak bir ortam ihtiyacımı aylık toplantılarıyla giderdi.

Böyle bir durumla karşılaşan diğer bireylere tavsiyeleriniz neler?
Öncelikle sakin olmalarını ve tahminimce kafalarında belirecek olan, polisin kovaladığı seks işçisi travesti görüntülerini kafalarından silmelerini tavsiye ediyorum. Çünkü Türkiye olarak bu konuya dair en net bilgimiz bu görüntülerle başlamakta.Daha sonra konuyla ilgili okumalarını tavsiye ediyorum fakat anlamak ve empati yapmak çin okunmalı; en önemlisi budur daha somut yardım için ise listagla iletişime geçilebilir.

13