Notice: Constant WP_DEBUG already defined in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-config.php on line 79

Notice: WP_kStats_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3951

Notice: 2.7.0 versionundan beri load_plugin_textdomain çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş ve alternatifi yok! in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 4083

Notice: get_currentuserinfo 4.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_get_current_user() kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3888
             Bir Seyahat Tutkusu Projesi Varuna Gezgin - Tamkaynak

Bir Seyahat Tutkusu Projesi Varuna Gezgin

Bir sırt çantasına tüm dünyanızı sığdırabildiğiniz an sizin için özgürlük başlamıştır. “Yine kaplumbağa gibi yüklenmişsin evini sırtına Aysıla” cümlesi hep gülümsetir, hep nefes alabildiğimi hissettirir bana. Seyahat etmek için çok paraya, lüks eşyalara, lüks otellere ihtiyacı olanlara içten içe acırım hep. Eğer içinde seyahat tutkusu varsa, eğer ruhun özgürlüğe açsa ve en önemlisi bu özgürlük sana korku değil huzur veriyorsa ne çok paraya ihtiyacın var ne de lüks bir otele. Bir sırt çantası, üç beş kıyafet, bir kulaklık, bir bilet, bir kalem, bir not defteri bir de karnını doyurabilecek kadar para yeter. Üstüne sıcak bir yaz gününde yorulduğun anda buz gibi bir biraya verebilecek paran varsa daha ne istiyorsun arkadaş, belanı mı?!

Bunları sırt çantamı kapıp “Interrail” yapmış, bilmem kaç tane ülke görmüş, dur durak bilmeden seyahat etmiş biri olarak yazmıyorum. Ama her boş zamanında sırt çantasını kapıp aklına gelen ilk şehre giden çulsuz bir öğrenci olduğum su götürmez bir gerçek. Para biriktirmek ne yazık ki hayatın bana kattığı erdemlerden biri olamadı. Ama inanıyorum, bir gün olacak! Tek yurtdışı maceram Mayıs 2013’te bir gazla Amsterdam’a oldu. “Road to Amsterdam” olayına o kadar inanmıştım, Fenerbahçe’nin final oynayacağından o kadar emindim ki Lazio maçından hemen sonra aldım biletleri. Pişman mıyım, hayır! Kesinlikle hayır! Ama final coşkusu yaşayamamak içimde      kalmadı değil tabi. Amsterdam, başka bir yazının konusu – sansür  gelmezse! 🙂
2014-02-16 17.45.2643.-PAD-THAI-GOONG-SOD

Türkiye’deki klasik rotam İstanbul – Bursa – Ankara – Eskişehir – İzmit –  İstanbul  oldu. Bu rotaya sığdırdığım, her aklıma geldiğinde beni gülümseten bir sürü anıyla  doldu bavulum. Her şehir için ayrı ayrı heyecanlandım. Ama Eskişehir! Ah  Eskişehir! Anadolu’nun ortasındaki Avrupa! Evet, konumuz Eskişehir.     Esasında Eskişehir’den ziyade ilk girdiğim anda beni atmosferiyle büyüleyen Varuna Gezgin!
Şimdi gözünüzü kapatın ve kendinizi tüm dünya kültürlerinin kesiştiği, duvarları plakalarla ve tepsilerle kaplı, dünya müziği tınılarıyla huzur veren bir mekanda hayal edin. İşte burası beni kendine aşık eden Varuna Gezgin Kafe! 2014’ün en huzurlu anını geçen gün Varuna Gezgin’de önümde bir adet Bavyera, bir de Pad Thai’yle yaşadım. Bu ikiliyi denemeden ölmek istemezsiniz! Pad Thai Tayland’ın milli yemeği. Tavuklu, karidesli veya etli yapılabiliyor. Ama lime ve fındık/fıstık olmazsa olmazı. Acı da vazgeçilmez özelliklerinden tabi. Varuna Gezgin Kafe Eskişehir’den sonra Ankara’da ve İzmir’de de Cafe del Mundo (Dünya Kafe) olarak şubelerini açtı. Eğer Ankara’da, Eskişehir’de veya İzmir’deyseniz en yakın Cafe del Mundo’ya gidip bir adet Pad Thai sipariş edin yoksa bu yazı dayanılmaz olabilir. Buradan ilk Varuna Gezgin maceramda bana Pad Thai’yi öneren adını bilmediğim ama bu yemeği her tattığımda kendisini andığım garson arkadaşa sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Varuna Gezgin Türkiye’nin en muhteşem mekanlarından biri olmasının yanında, efsane bir oluşuma da ismini veriyor. Seyahat tutkunlarını bir araya getiren bu oluşum, bir gezgin rehberi sayılabilir. Kafe personeline dünyayı gezmeleri için verdiği maddi desteğin yanı sıra “hayatı yol olanlar”a ücretsiz konaklama ve rehberlik hizmeti de sağlıyor. Ayrıca gezginlere ekipman kiralama olanağı da sunuyor. Önerilen rotalardan bahsetmeme hiç gerek yok! Machu Picchu bile – ki beni tanıyanlar bunun en büyük hayalim olduğunu bilir – Varuna Gezgin’in rotalarında yer alıyor, daha n’olsun! Demem o ki bir gezi tutkunuysanız Varuna Gezgin’i sakın es geçmeyin!
Benim ütopik dünyamda kötülüğe yer yok. Ve ben hayatı sırt çantasında olan birinin içinde kötülük barındırabileceğine inanmıyorum. Bu nedenledir ki Varuna Gezgin konsepti bana dünyada hala iyiliğin, özgürlüğün, tutkunun var olduğunu gösterdi.
Not: Kimbilir belki Varuna Gezgin’in kurucusu Murat Fıçıcı’yı Türkiye’de yakalarız da TamKaynak olarak biz de eşsiz deneyimlerini dinleme ve paylaşma olanağı buluruz:)

Yolda olmaktan vazgeçmeyin!
Varuna Gezgin hakkında detaylı bilgi için: www.varunagezgin.com www.delmundocafe.com

 

dasdasdsa.JPEG

 

https://www.youtube.com/watch?v=mZMhHLr_GN0

varuna-logo11