Notice: Constant WP_DEBUG already defined in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-config.php on line 79

Notice: WP_kStats_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3951

Notice: 2.7.0 versionundan beri load_plugin_textdomain çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş ve alternatifi yok! in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 4083

Notice: get_currentuserinfo 4.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_get_current_user() kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3888
             Çağımızın Korkusu: Yapay Zeka - Tamkaynak

Çağımızın Korkusu: Yapay Zeka

Belki de fark etmeden hayatımıza girmiş olan birçok makinenin çalışma prensibi yapay zeka. Gün geçtikçe hayatımıza dahil olan yapay zekadan etkilenenler işin arkasında neler olup bittiğinden haberdar değiller.

Yapay zeka, makine öğrenmesi ve derin öğrenme ile günümüzde ve de gelecekte birçok işin parçası olacak ayrıca işlerimizi kolaylaştıracak, insanlara hizmet edecek gibi görünüyor. Fakat yapay zekanın yapabileceği hataları öngörebilecek miyiz? Ya da yapay zekanın yaptığı hataları kabullenebilecek miyiz? Peki ya geri dönüşü olmayan durumlarda yapay zeka nasıl karar verecek?

İnsan düşünme sisteminin bilgisayarda algoritmaya döküldüğü yapay zekada etik kavramını belirleyen unsurlar henüz tam olarak bilinmemektedir. Yapay zeka bazı kavramlardan yola çıkarak bunu kendisi mi belirleyecek, bir din mi benimseyecek veya hukuk kurallarına göre mi programlandırılacak bunu da bilmiyoruz. Fakat hepsinden önce konulması gereken, insan hayatını koruyacak olan, kurallar var.

Isaac Asimov’un üç robot yasası,

  • Bir robot bir insana zarar veremez ya da bir insanın zarar görmesine seyirci kalamaz.
  • Bir robot 1. kuralla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.
  • Bir robot 1. ve 2. kuralla çelişmediği sürece kendinin zarar görmesine izin veremez.

Bu kurallar konulduktan sonra etik ve ahlak statüsüyle ilgili tartışmalar yapılabilir. Peki ya insan tarafından yapılmış bir yapay zekanın kibir bencillik gibi duygulardan uzak kalması mümkün olabilir mi?

Öncelikle tartışılması gereken konu; insan ahlak ve etiğinin tartışıldığı bir dünyada makineye bu özelliği yüklemek ne derece doğru olur?

Bir cevap yazın