Hayallerimin şehri: Machu Picchu

Şu an elinde bir fırsat olsa dünyanın neresine gitmek istersin sorusuna cevabım bir an bile düşünmeden Machu Picchu olmuştur yıllardır. İlk gördüğüm andan itibaren beni büyüleyen inanılmaz bir şehir. Bir gün çantama bir bira atıp Machu Picchu’ya tırmanıp o ılık birayı içeceğim. Bu yazı merak edenlere Machu Picchu’nun, benim hayallerimin şehrinin kısa bir özeti. Buyrun efenim:

Machu Picchu nefes kesen güzelliğiyle 2007 yılında “Dünyanın Yedi Harikası” listesine girmiş, And dağlarının tepesinde Urabamba vadisi üzerine kurulmuş gizemli bir İnka şehri. Söylentilere göre 1911’de bir yerlinin 50 cent karşılığında Amerikalı tarihçi Hiram Bingham’a Machu Picchu denilen bir yerdeki harabeleri gezdirebileceğini söylemesi üzerine Machu Picchu’nun sayfaları tüm dünya için aralanıyor. 1450 yıllarında İnkalı hükümdar Pachacuteg Yupanqui tarafından inşa edilen bu büyülü şehir Peru’nun diğer kısımlarından apayrı bir bölgede. Bu izole olma durumu şehrin İnka hükümdarlarının inzivaya çekildiği bir sığınma alanı rolünü üstlendiğini düşündürüyor.

Deniz seviyesinden 2133 metre yükseklikteki Machu Picchu; tarımsal, kentsel ve dini olmak üzere üç bölgeden oluşuyor. Şehrin eğimli bir bölgede kurulması tarımsal düzlüklerin oluşumuna ve kemerli köprülerin yapımına kolaylık sağlamış. Yerleşim alanları tepenin aşağı kısımlarında yer alırken, tapınaklar Urabamba vadisinin eşsiz manzarasına hakim zirveye kurulmuş. Bu tapınaklarda Inka krallarının mumyaları yer alıyor. Güneş Tapınağı’nın karşısındaki basamaklar üç sembol aracılığıyla varoluşun aşamalarına gönderme yapıyor. Yılan ölümü, jaguar insan yaşamını ve son olarak akbaba ise tanrıların ruhsal yaşamını temsil ediyor.

Machu Picchu’nun sıklıkla değişmeyen iklimi ona nesli tükenmekte olan kuşlara ve alpaklara yaşam alanı olma özelliği kazandırmış. Bir daha görme şansımızın olmayacağı bu türleri görmek için bile Machu Picchu’ya gitmeye değer.

Machu Picchu’da sanal tur yapmak için: http://www.peru-machu-picchu.com/swf/funerary-rock.htm

İşin özeti bu şehri görmeden ölmek olmaz!

Eğer bir gün hayalimi gerçekleştirebilirsem çok daha kapsamlı bir yazıyla yine buralarda olacağım.

Hayal kurmaktan vazgeçmeyin:)

 

dasdasdsa.JPEG