SANATÇI

CAZ ÜSTADI KEREM GÖRSEV

Salı, 24 Mart 2015 2972 views 0 comments

Kerem-Gorsev

Türkiye’de caz denince akla gelen ilk isimlerden biriyle, ünlü caz piyanistimiz Kerem Görsev’le TamKaynak olarak çok keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aysıla, Necmettin ve Başak’la Eminönü’nden İstanbul’un keşmekeşinden uzak kalmayı başarmış güzide semtlerimizden Emirgan’a doğru yola çıktık. Burada Kerem Görsev’in huzur bulmak için seçtiği mekan olan Çamlıbahçe’de bitki çaylarımızı yudumlayarak sohbete başladık. Yağmurlu havayla mekanın şahane dokusu muazzam bir uyum içindeydi. Bill Evans’tan, arabalara olan tutkusundan, radyo programından ve tabi ki “caz”dan konuştuk. Sahilde Kerem Görsev’in Necmettin’den istediği birkaç özel pozun çekiminin ardından, evine misafir olduk. Neşemize neşe katan köpeği Misty’le evi gezdikten sonra kendisinden özel bir dinleti yakalama fırsatımız oldu. Piyanonun başında Kerem Görsev, dışarıda yağmur , keyif için daha ne ister insan hayatta!

Jazz müziği Türkiye’ye sevdiren ender sanatçılardan biri olan Kerem Görsev 28 Haziran 1961’de İstanbul’da doğdu. 1967 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi ve Rana Erksan’dan piyano dersleri aldı. 1972 yılında İstanbul Devlet Konservatuarı açılınca bu okulda  keman ve viola dersleri aldı ve kendini geliştirdi. 1981 yılında askerlik arkadaşı olan gitar sanatçısı Ercüment Ateş ile Ankara’da Kızılay Orduevi’nde bir grupla çalışmaya başladı. Bu Görsev’in ilk caz denemesiydi. Kerem Görsev 1983 1988 yılları arasında çeşitli kulüplerde dans müziği ve eşlik orkestralarında çalıştı. 1989 yılında Korukent Jazz Bar’da çalışmaya başlamasıyla yurt dışından gelen pek çok müzisyenle çalma imkanına kavuştu. Ed Howard, Rubin Kanyata, Doris Troy, Steve Hall, Vinnie Night, Kenny More gibi önemli sanatçılarla çaldı. 1993 1995 yılları arasında TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’nda görev aldı.
Jazz müziği yaşam biçimi haline getiren Görsev  1994 yılında ilk albümü olan “Hands and Lips” ‘i tamamladı. Kerem Görsev’in hayatında yeni bir sayfa sanatçı Eric Revis ile tanışınca açıldı. 1996 yılında ikinci albümü “I Love May”, 1997 yılında üçüncü albümü “For Murat”tan sonra dördüncü albümü “Relaxing”i 1998 yılında tamamladı. Bu yıllarda Kerem Görsev, Eric Revis ve Can Kozlu’dan oluşan üçlü konserler ve festivallerle geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Bu dönem içerisinde çalıştığı sanatçılar; Allan Harris, La Verne Butler, Harvey Tompson, Clifford Jarvis, Bob Demeo, Eric Revis, Can Kozlu, Ateş Tezer ve Volkan Hürsever oldu. Kerem Görsev – Allan Harris ortak çalışması “Laid-Back” 1950 ve 1960’ların Broadway film müzikleri ve Amerika’nın caz standartlarından oluşan beşinci albümü olarak 1999’da tamamlandı. 1998 yılında kendi adını taşıyan caz kulübünü açan Görsev 2001 yılına kadar burada Steve Kirby, Keith Hall, Alvester Garnett, Russel Gunn, Anna Lisa, Ron Affif, Claudia Acuna gibi sanatçılarla birlikte çaldı.
1999 yılında St. Petersburg’a giden sanatçı St. Petersburg Philarmonic Orchestra ile kendi bestelerinden oluşan “November in St. Petersburg” albümünün kayıtlarını yaptı. Bu albüm 2000 yılında çıktı. Ve İstanbul Caz Festivali’nde St. Petersburg Philarmony Orchestra ile birlikte bu albümün ilk konserini gerçekleştirdi. Kerem Görsev 2001 sonbaharında çıkan yedinci albümü “Warm Autumn”un kayıtlarını New York’ta yaptı.

Kerem Görsev 2002 yılının Haziran ayında sekizinci albümü olan “Existence”ı tamamladı. 9. İstanbul Caz Festivali’nde ki “Existence“ konseri gerçekleşti. Kerem Görsev’in kendi bestelerinden oluşan bu albümün teması klasik müziğin cazla buluşması oldu.

Kerem Görsev, dokuzuncu albümü olan “Meeting Point”i 2003’te New York’da kaydetti. Bu albüm Mart 2004 müzikseverlerle buluştu.

Çalışmalarına hiç ara vermeyen sanatçı  Mayıs 2005’de MİAM stüdyolarında kayıtlarını yaptığı “Orange Juice” adlı albümü ile kendini gösterdi. Albüm 2005 yılında Ekim ayında dinleyicileriyle buluştu. Kerem Görsev 2006 yılında 12. Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde Kağan Yıldız ve Cengiz Baysal ile birlikte bu projeyi çaldı. Bu konserin tamamı kaydedilerek 2007 yılında konser DVD’si haline getirildi.

2006 yılında konser çalışmalarına devam etmekte olan Kerem Görsev yurt içinde birçok şehirde yurt dışında da Bakü, Kopenhag, Muenster, Coesfeld, Stuttgart , İslamabad olmak üzere birçok festival, üniversite konseri ve organizasyonda yer aldı. Kerem Görsev Trio , Litvanya’da Uluslararası Vilnius Jazz Festivali’nin açılış konserini verdi.

Sanatçı, 2007 Nisan ayında New York’ta Allan Harris ile birlikte tekrar bir araya gelerek “Back Again” isimli albüm kayıtlarını tamamladı. Bu albümün konsepti 1950 ve 1960 yıllarının caz standartlarından oluşan duo albüm Mayıs ayında çıktı. Kerem Görsev, 2007 yılında yurt içinde ve yurt dışında konserlerine devam etti.

1 şubat 2008’de, Viyana Kafeesiederball’ ‘da Kerem Görsev & İstanbul Jazz Band konserini verdi. 2008 yılında konser progamına Lefke Üniversitesi konseriyle devam eden sanatçı Temmuz 2008’de 36. Pescara Jazz Festivali ve 35. Umbria Jazz Festivali’lerinde Kerem Görsev Trio olarak katıldı. Kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’ıdan oluşan yeni grubuyla Ekim ayında 18. Akbank Jazz Festivali’nde sahne aldı. Sanatçı yılın son konserini, St.Petersburg Filarmoni Orkestrası’yla birlikte St.Petersburg’da Aralık ayında verdi. Bu konserde Kerem Görsev’in “November in St.Petersburg” projesi sergilendi.

“Diversion” adlı projesinin kayıtlarını Aralık ayında tamamlayan Kerem Görsev’e bu albümde kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman eşlik etti. Albüm Ocak 2009 piyasaya çıktı.

Sanatçı 2009 olarak Diversion projesini İzmir 6. Uluslararası İzmir Caz Festivali’nde ve Muskat Umman’da konserlerinde çaldı.

“To Bill Evans” adlı yedi bestesinin bulunduğu son projesinin kayıtlarını kontrbasta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’la birlikte, City of Prague Philharmonic Orchestra eşliğinde 12-13, 2013 Mart tarihlerinde Prag’da tamamladı. Alan Broabent orkestra düzenlemelerini yaptı ve orkestrayı da yönetti. Kayıt sırasında fotoğraf/belgesel/video çekimleri de yapıldı.