KİSS KİSS BANG BANG

GENEL KÜLTÜR
Cumartesi, 20 Haziran 2015 1322 Views 0 Comments
KİSS KİSS BANG BANG

 

Kiss Kiss Bang Bang filmi kara film türünün özelliklerine sahip bir filmdir.Kiss Kiss Bang Bang filmini kara film türünün özellikleri bağlamında filmden örneklerle açıklayacak olursak;

*Kara film öyküleri erkek karakterler çerçevesinde yapılanır: Film Harry Lockhart karakteri üzerine yapılanmıştır.

*Karakter güzel fakat karmaşık ve ayartıcı femme fatale ile karşılaşır: Filmde Harry Lockhart’ın karşısına çıkan femme fatale karakteri  Harmony Faith Lane’dir.

*Karakterlerin hemen hiçbiri suçsuz karakterler değildir: Filmde başrol olan Harry Lockhart’ın asıl mesleği hırsızlıktır yardımcı erkek karakter olan Gay Perry ise dedektiftir ve tehlikeli suçların içinde yer alır.

*Suç ve suçlı çevresi ruhsal özellikleriyle yansıtılır: Film başrol oyuncusu Harry Lockhart’ın anlatımıyla ilerler.Yani Harry’nin iç dünyası yansıtılır.

*Soygun , uyuştururcu ,şiddetli ölüm , madde kaçakçılığı , cinsellik başlıca konulardır : Film bir dizi cinayet ve cinayetlerin birbirine bağlantısından ve bu düğümlerin çözülmesinden oluşur.Ayrıca ensest ilişkiye de yer verilir.

*Gergin , boğucu , kötümser bir hava içinde ışık ve gölge düzenlemesinin ağır bastığı bir görüntü yapısı vardır: Film genellikle karanlık boğucu mekanlarda geçer , aydınlatma azdır.

Kiss-Kiss-Bang-Bang-robert-downey-jr-15417704-1300-853

*İzleyicinin filmle özdeşleşmesi engellenir: Filmde anlatıcının olması ara ara sahnelerin kesilip sahne hakkında yorum yapılması filmin son sahnesinde Haryy Lockhart ve Gay Perry’nin izleyiciyle film hakkında konuşması , izleyicinin filmle özdeşleşmesini engeller.

*Kahramanlar yada anti-kahramanlar genellikle dedektifler yada özel hafiyeler, polisler , gangsterler , dolandırıcılar önemsiz bayağı suçlulardan oluşan ahlaksız karakterler yada kötülerdir: Filmde Gay Perry dedektiftir Harry Lockhard da tesadüfen oyuncu olmuş Perry’den dedektiflik dersleri alan bir hırsızdır fakat filmin sonunda Harry ve Perry ortak olurlar.

*Karakterler göze çarpacak şekilde alaycı , hayatta kalmak için mücadele veren güvenilmez ve eninde sonunda kaybeden kişilerdir: Perry sürekli gay şakası yaparak kendisiyle alay eder. Haryy’nin başına türlü olaylar gelir ama kara filmin bu özelliğinin tersine filmin sonunda hayatta kalmayı başarır.

*Erkek karakterler genellikle iki kadın arasından seçim yapar ve herzaman cinayet yada tutku ile işlenecek suçlara kendisini teşfik edecek ve sonunda mahfına neden olacak  olan femme fatale’i seçer: Haryy nin iki kadın arasından seçim yapması çok belirgin olarak verilmesede böyle bir durum filmde vardır ( Harry gece Harmony ile birliktedir fakat sabah yatakta  Harmony’nin arkadaşı ile uyanır ama Harmony’i seçer ) Harmony Harry’nin başına türlü belalar açar.(Harry Harmony yüzünden bir sürü cinayet işler , parmağı kopar , vurulur türlü tehlikeler atlatır )

Kiss-Kiss-Bang-Bang-robert-downey-jr-15417763-1300-866

* Kadının kötülüklerinin parçası olan erkek karakterin dışında, genellikle ölecek olan yaşlı veya sakat kalmış, güçten düşmüş bir erkek karakter vardır: Harmony’nin kız kardeşine tecavüz eden babası filmin son sahnelerinde yatalak çaresiz olarak gösterilir.

*Günümüzde de çok az sayıda femme fatale öykü yapısı içinde cezalandırmadan kurtulmaktadır : Bu filmde anlatılandan daha masum bir femme fatale olan Harmony cezalandırılmaz.

kiss-kiss-bang-bang