Kusurları Güzelleştirme Sanatı: Kintsukuroi

    Kintsukuroi ve ya Kintsugi,japonların yüzyıllardır geleneği haline gelmiş bir sanat,bize kusurların ne kadar mükemmelleştirilebileceğini anlatıyor;

Kintsukuroi ya da diğer adıyla kintsugi kırılan seramik çömlek ve ya chawan adını verdikleri bir eşyayı tamir edip mükemmel bir görüntüye kavuşturmak için buldukları bir çözüm,zamanla sanat haline gelmiştir.

Bu sanatın çıkışı,Wabi-Sabi’nin “Kusurlu güzellik” adlı bir japon felsefesiyle bağlantılıdır.

Bundan ayrı olarak da Japonların kırılan,bozulan eşyalara karşı duyduğu pişmanlığı ifade eden ve “mottainai” diye adlandırdıkları histen de esinlenerek kintsugi sanatının doğduğunu söyleyebiliriz.

Şık bir tamir şekli kadar da kintsukuroi derin bir felsefi öneme sahiptir. Tamir edilen kusurlar,nesnenin tasarımının bir parçası haline gelir ve bazı insanlar, çömleğin kırılma ve tamir etme sürecinden geçmiş olmasına rağmen daha güzel bir hale geldiğine inanır. Çünkü bilirler ki seramikteki çatlaklar ve “dikişler” yıkımın sebebi olmaktan ziyade nesnenin yaşamında meydana gelen bir olayın sembolüdür.

Bizlerde bazen hayatımızda düşüşler yaşayıp,kırılabiliyoruz. Bir çoğumuz da bu kırılmaları kusur olarak görüyor ve kötü olarak nitelendiriyor. O kırgınlıklardan kaçmaya çalışıyoruz.

Diğer bir deyişle bir takım şeylerin arkasına saklanıyoruz. Çünkü daha fazla kırılmaktan korkuyoruz. Tabi ki bu travmaların ve ya trajedilerin bizi daha güzel hale getirdiğine inandığım söylenemez. Bu deneyimlerin bizi değiştirdiğine,geliştirdiğine inanıyorum ve bence bir seçeneğimiz var.

Kötü deneyimlerimizi ve kusurlarımızı reddetmeyi,bunları düşünmemek,belli etmemek için bazı meşguliyetler edinmeyi tercih edebiliriz. Ya da bu deneyimi ne olduklarına göre görmeyi tercih edebiliriz: Altın dikişlerimiz.

 

 

Bir Cevap Yazın