BLOG

LA BANDA MAGANİSTA

Cuma, 03 Nisan 2015 916 views 0 comments

Bir takıma bağlanmak, onun için besteler yazıp şarkılar söylemek sadece bize has bir mevzu değil elbette. Dünyanın dört bir yanında farklı kültürdeki insanlar her fırsatta tribün ruhunu yaşatmak, sahadaki “11 adam”a destek olmak için meşalalelerle, çığlık çığlığa besteler söyleyip ruhlarını teslim almış aşklarını haykırıyorlar. Maç öncesinde, tribünde, maç sonrasında yapılan tüm bu gösteriler kendini ifade etmenin en güçlü yollarından biri şüphesiz. Futbolu futbol yapan, hayatımızda bu kadar var olmasını sağlayan da içine işleyen bu tutku, heyecan ve duygusallık.

La Banda Maganista bu ruhu taşıyan, yaptıkları bestelerle kendilerini aşan ve bir çok tribün grubuna ilham veren bir taraftar grubu. Fas Botola Pro Ligi’nde mücadele eden Raja Club Athletic de Casablanca takımına gönül veren bu grup hakkında ne yazık ki yeterli kaynak yok. Yaptıkları şahane besteler dışında bildiğimiz tek şey kendilerini bir grup ve ultras şeklinde tanımlamadıkları. Kendilerini sadece takımlarını yüreklendirme amacı taşıyan bir ekip olarak görüyorlar. Sanal alemde denk gelebileceğiniz videolarda ise en çok göze çarpan samimiyet. Belki onları bu kadar sevmemizin temel nedeni bu. Bestelerindeki heyecan ve coşku ise hep aradığımız, en sevdiğimiz.

Biz, dünyadaki tüm taraftarlar kocaman bir çiçek bahçesinin rengarenk çiçekleriyiz. Farklı inançlardan, farklı kültürlerden geliyoruz. Ayrı dilleri konuşsak da söylediklerimiz çoğunlukla aynı. Mühim olan kırıp dökmeden, yakıp yıkmadan desteklemek, aşkımızı haykırmak, sesimizi duyurmak ve omuz omuza tribün ruhunu yaşatmak. İyi ki varız, hep olalım!

 

dasdasdsa.JPEG