Maslow Bey Amca

Maslow Bey amcamızın insan psikolojisindeki temel ihtiyaçlar konusunda bir teorisi var. Bu teoride, insan ihtiyaçlarının hiyerarşik bir düzeni olduğundan ve alt basamağı tamamladıkça bir üst kademeye çıkarak daha güvenli, sağlıklı, başarılı ve etkin bir birey olunabileceğini savunuyor. Şimdi kulaktan dolma bilgi gibi göstermeyelim bu teorinin ayrıntılarını Motivition and Personality adlı kitabında bulabilirsiniz. Ama kendi üslubumla aklımda kalanlardan bahsetmek istiyorum.

Maslow's Hierarchy of Needs

Maslow’s Hierarchy of Needs

Aklınızda bir piramit canlandırın. Bu piramitin en alt basamağında fizyolojik ihtiyaçlarımız yer alıyor. Aç ayı oynamaz atasözünü de yapıştıralım daha iyi otursun. İlk önce nefes alacaksınız, uyuyacaksınız, yemek yiyeceksiniz, su içeceksiniz, tuvalette vakit geçireceksiniz ve sevişeceksiniz. Bunlarda az veya çok bir standartta sahip misiniz? Tamam, üst basamağa çıkıyoruz şimdi.

İsmi Güvenlik. İlk basamak kadar hayati bir mevzu değil ancak insan bu işte ota boka ihtiyaç duyuyor. Kısaca can ve malın korunması. İş, aile, ev bark, sağlık vs gibi konularda sağlamda mısınız? Diğerine geçiyoruz.

İsmi Ait olma. heh işte bu basamakta patlayacaksınız. İnsanın sosyal bir varlık olduğu cümlesini karşılaştığınız beş hocanın üçünden duymuşsunuz. İnsan içgüdüsü toplum hayatına ait, bulunduğu çevrede de sevmek ve sevilmek istiyor. Sevme, sevilme ve ait olma ihtiyacını nerede karşılayabiliyorsa oraya yöneliyor. A grubunda olmadığında Z grubuna geçiyor. Kişiye endekslersek sevgi ihtiyacını karşılayamayan birey bu üç basamak arasında yalpalayıp duruyor. Kedi gibi aranıyor. Tutalım ki düzenli bir aile hayatınız, aktif olduğunuz gruplarınız, istikrarlı bir cinsel hayatınız ve aitliğiniz var o zaman sizi dördüncü basamağa alıyoruz.

Saygınlık Gereksinimi. Bu basamak çift yönlü bir yapıda. Birey hem çevresi tarafından takdir görüyor hem de kendisine saygı duyuyor. Başarı elde eden birey alkışlanıyor, alkışlanan birey komplekslerinden arınıyor ve kendine olan güveni artıyor. Her şey zincirleme. Hop dedik leyla son basamak.

Kendini Gerçekleştirme. Bu dört basamağı tamamlayan kişi bu sefer daha da fazlasının peşinden gidiyor, yeteneklerini geliştiriyor,pekiştiriyor. Ve araştırmalara göre her babayiğit bu son basamağa gelemiyor. Gelenler de bilim adamı, lider, aziz vs.

Maslow Amca’nın yüksek IQ seviyesinden incilerinden niye mi bahsettim. Çünkü sosyal kısmında patlıyorum. Buna rağmen diğer basamağa çıkıyorum ama belirli periyotlarla üçüncü basamağa dönüp bir bakıyorum. Takdir edilme, saygı duyma ve duyulma, başarı elde etme herkes için önem arz eder ama önceki basamağı tamamlamadan tadı çıkmaz. İnsanoğlu var olduğunu bildiği her şeyi tanımak ister. Uçurum bile olsa farketmez düşmeden bir önceki noktaya kadar gider, bir bakar. Merak ve umut insanın varlığını devam ettirme sebebi, diri tutan etkenlerdir. (Dinimizde de hep bir açık kapı bırakılma durumu umuttan kaynaklıdır kanımca.) Aitliğiniz yoksa eksiksinizdir. Çünkü içgüdüsel olarak buna ihtiyaç duyarsınız. Yalnızlık insana göre değildir. Başka kazanımlarla bastırılabilir ama yetmez. Böbrek arıza yapar. Ciğer bu ne sigara benden pes der terk eder. Kalp benim ritmimi niye bozuyorsun nasır tutuyorum atamıyorum der, durur. Halbuki kalbin işi taşlaşmak değil, kan olmaktır.

Ben sevilmiyorum. Arzu ediliyorum, her zaman edildim. Nefret ediliyorum, her zaman edildim. Saygı gösteriliyorum, her zaman gösterildim. Takdir alıyorum, her zaman aldım. Aranıyorum, her zaman arandım. Ama sevilmiyorum. Ait olamıyorum. Peki ben seviyor muyum? Ben ait oluyor muyum herhangi birine ya da herhangi bir gruba? İşte bunları da hiçbir zaman yanıtlayamayacağım.

 Çünkü demir bükülür kazık kırılmaz.

Yazar: Çağla Doğruer