ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA YENİ TREND E-SPOR

SPOR
Cumartesi, 20 Haziran 2015 1084 Views 0 Comments
ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA YENİ TREND E-SPOR

Bazı şirketlerinin e-spor için ayırdıkları bütçenin ve emeğin artması ile birlikte Dünya’da e-spor son birkaç yılda yüksek oranda gelişmektedir. Büyük stadyumlarda milyon dolarlık ödüllerle artık resmi bir spor olmaya aday olan elektronik sporlar Dünya’daki kadar olmasa da ülkemizde de gelişmekte.

31esports-top-custom1

Şuanki seviyede elektronik spor, dünyanın bir ucundaki kişinin  dünyanın diğer ucundaki kişilerle internet aracılığıyla buluşup  oyun oynayabileceği ya da büyük elektronik spor  organizasyonları aracılığıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen  insanların buluşup, oyun oynayabilecekleri hem fiziksel hem de    zihinsel çaba gerektiren bir spor olarak tanımlanmakta.

esports_legit_feat

Bugünkü elektronik  sporların  geçmişten  bugüne gelmesini  sağlayan gelişmeler; internetin yaygınlaşması, LAN (yerel ağ), internet kafelerin ve rekabetçi oyunların ortaya çıkışı olarak sayabiliriz. Elektronik spor kavramı günümüzde önemli bir gelişme gösterdiği bilinmekte. Ulusal ve uluslararası düzeyde resmi ve özel pek çok elektronik spor etkinliği düzenlenmekte hatta yurt dışında bu turnuvalardan milyon dolar kazanan profesyonel oyuncular da bulunmakta.

E-sporun geldiği boyutu daha net görmemiz adın, geçtiğimiz Los Angeles Lakers’ın sahasında gerçekleşen finalleri izlemek için Amerika’ya giden bütün elektronik sporculara Amerika, Atlet Vizesi verdi.

Şimdi Dünyada ulusal ve uluslararası resmi ve özel birçok elektronik spor turnuvaları düzenlenmekte. Yapılan elektronik spor turnuvaları oynanan oyunların çeşidi ve özellikle katılan grupların başarı seviyeleri doğrultusunda iki gruba ayrılmakta. Bunların başlıcalarını iki ana başlık olarak amatör ve profesyonel turnuvalar . Bu turnuvalar büyük ödüllü ve geniş çaplı yarışmalar ile oyuncuları elektronik spor içerisine katmış ve böylelikle de elektronik sporcu kavramının ortaya çıkmasını sağladı.

rise-success-of-esports

Elektronik sporcuların antrenman yaptıkları mecralar genel olarak  bilgisayar ortamı. Elektronik sporcular antrenmanlarını evde veya  Internet kafede yerel ağ bağlantısı kurarak (offline) ya da internete  bağlanarak (online) bireysel veya takım halinde antrenmanlarını  yapmakta.