Notice: Constant WP_DEBUG already defined in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-config.php on line 79

Notice: WP_kStats_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3951

Notice: 2.7.0 versionundan beri load_plugin_textdomain çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş ve alternatifi yok! in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 4083

Notice: get_currentuserinfo 4.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_get_current_user() kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3888
             Vietnam'ın Gizli Cenneti - Tamkaynak

Vietnam’ın Gizli Cenneti

Bu yazının yolculuğu yine uzak diyarlara, Vietnam’a. 2009 yılında keşfedilen, içinde gizli ve görkemli bir dünya barındıran, dünyanın bilinen en büyük mağarası olma özelliği taşıyan Son Doong Mağarası bu sıralar gerçekleştirilen uzun soluklu turlarla turistlerin gözdesi. “Son Doong” “Dağ Nehri” anlamına geliyor. Bu anlamı taşıması boşa değil. Bu nefes kesici mağaranın içinde bir orman, hatta bir nehir var.

Mağara Quang Binh’te Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı’nın ortasında yer alıyor. Mağaranın büyüklüğü ise bir hayli şaşırtıcı. 200 metrelik eni, 150 metrelik yüksekliği ve 9 kilometrelik uzunluğuyla muazzam bir doğal yapı. Mağarada yapılan araştırmalarda biyologlar beyaz renkli balıklar ve kırkayaklarla karşılaşırken botanistler güneş ışığının altında büyüyen bitkilere rastlıyorlar. Son Doong gibi kireçtaşı mağarası olma özelliği taşıyan mağaraların bir diğer özelliği de mağara incilerini barındırma ihtimali. Araştırmacılar bu görkemli mağarada beyzbol topu büyüklüğünde mağara incilerine de rastlıyorlar.

2013’ten itibaren turizme açılan Son Doong Mağarası’na çeşitli turlar da düzenleniyor. Bu bina yığınından kaçıp doğayla bir olmak, özümüze dönmek,  nefes kesici manzaranın tadını çıkarmak ve kendimizi dinlemek için şahane bir mekan. Ayrıca içinde kamp da yapabilirsiniz:)

Daha fazlasını sözcüklerle anlatmak imkansız. O yüzden buyrun görsel şölene!

 

Aysıla Maraş

 

 

 

Daha detaylı bilgi için:

http://www.sondoongcave.org/

http://oxalis.com.vn/cave/son-doong-cave/

http://www.mymodernmet.com/profiles/blogs/son-doong-cave-vietnam

 

dasdasdsa.JPEG