Notice: Constant WP_DEBUG already defined in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-config.php on line 79

Notice: WP_kStats_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3951

Notice: 2.7.0 versionundan beri load_plugin_textdomain çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş ve alternatifi yok! in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 4083

Notice: get_currentuserinfo 4.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_get_current_user() kullanın. in /home/artihaber/tamkaynak.com/wp-includes/functions.php on line 3888
             Vintage Ruhtadır - Tamkaynak

Vintage Ruhtadır

ANNEANNEMİN KLOŞ ETEĞİ MODA OLDU

Kimine göre anneannesinin eski gömleği, kimine göre bir çift eski pabuç, kiminin kırmızı okul çantası yahut dedesinin fötr şapkası…

19. yüzyılda ortaya çıkan vintage giyim tarzı , farklı dönemlere ait stil ve kombinleri yansıtan bir moda akımı olarak biliniyor. 20. yüzyıl veya daha öncesinden kalan kıyafet veya nesneler vintage olarak tanımlanıyor. Herhangi bir hasara uğramadan bugüne gelebilmeleri için yüksek kaliteli malzemeden yapılmış olmaları gerekmekte.

byretro

 

Vintage akımı günümüzde popüler olan moda akımlarından biri.Eskiye rağbet gün geçtikçe artıyor.Her şehirde hatta her semtte onlarca vintage mağaza , online satış yapan site ,vintage tutkunlarının taleplerini karşılar nitelikte.Aynı zamanda modacılardan , modellere , oyunculara kadar pek çok tanınmış kişi vintage giyimi tercih ediyor.

Türkiye’de vintage moda akımının öncülerinden olan Şelale Gültekin’e Piet De Poule’de vintage moda akımı hakkında sorular sorduk.”Eskiden herşey çok daha güzeldi.” diyen moda çınarı Gültekin A’dan Z’ye vintage akımını anlatı.

 

 

1950s new look dress french fashion vintage magazine womens fashion summer blog post 6

Şelale Gültekin İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Meslek Yüksek Okulu Tekstil Bölümü 1974 mezunudur.Anneannesi Türkiye’nin ilk kadın öğretmenlerinden, annesi ise Florance Nightingale’in ilk hemşirelerinden biridir. Gültekin annesinin ve anneannesinin zamanın en şık giyinen hanımefendilerinden olduğunu, modaya eğiliminin onların sayesinde başladığı söylüyor.

VİNTAGE RUHTADIR

Şelale Hanım’a göre bir kıyafetin vintage olabilmesi için en az 30 yaşında olması gerekiyor.Vintage bir kıyafet yaşadığı dönemin ruhunu yansıtmalı , o dönemle bütünleşmelidir.Şelale Hanım , 60’lar da kıyafetlerin belirli klasik çizgileri olduğunu , kıyafete bakıldığında 60’lar denildiğini fakat günümüzde modada bir kaos olduğunu , tüm moda akımlarının birbiriyle içiçe geçtiğinin altını çiziyor. Moda çınarına göre her vatkalı ceket her kloş etek vintage olamaz.Vintage kıyafetler üretildiği dönemin kokusunu taşımalıdır.

3-byretro_retro_giyim_vintage_fashion_ikinci_el_kiyafet_beyoglu_istanbul_places_retrowallz_antika_antique

VİNTAGE KİMLERİN TERCİHİ?

Gültekin’e göre Türkiye’de vintage giyim tarzı popülerite unsuru olarak kullanılıyor.Fakat vintage’in bir kültür olduğunu ifade eden Gültekin bu durumdan oldukça şikayetçi.Bunun yanısıra vintage akımını benimseyen ve bu akımla bütünleşen insanlarda yok değil.Genel olarak vintage kıyafetler ünlü simalar ve marjinal insanlar tarafından tercih ediliyor. Ayrıca günümüzde dönem filmlerinin popülerliği sebebiyle sinema sektörü için Vintage kostümler hayati önem taşıyor.

YAŞANMIŞLIK UCUZA ALINMAZ

Gültekin gerçek bir vintage meraklısının kesenin ağzını açması gerektiğini söylüyor çünkü üzerinize giyeceğiniz yalnızca bir elbise değil.Üzerinize giyeceğiniz Eleni’nin savaştan kaçarken yanında olan fuları , Belgin Hanım’ın gelinliği , Adnan Bey’in kravatı…

Pied-de-Poule